Kvarcs jeb silīcija dioksīds ir viens no pasaulē visplašāk izplatītajiem minerāliem, kas parasti uzkrājas drupu iežos pludmalēs, upēs un kāpās. Pateicoties izturībai pret dēdēšanu, tas bieži vien ir dominējošais minerāls konkrētajā vidē – arī smiltis pārsvarā sastāv no kvarca, jo pārējo, mazāk noturīgo minerālu graudiņi ir jau noārdījušies.

Kvarca paraugi

Kvarcu izmanto kā alternatīvu marmoram un granītam. Tīrā veidā tas ir caurspīdīgs, dzidrs un bezkrāsains, taču dažādu piemaisījumu dēļ veidojas tādi šī akmens paveidi, kā ahāts, ametists, ametrīns, aprikotīns, avanturīns, basanīts, citrīns, dūmu kvarcs, halcedons, heliotrops, hrizoprāzs, jašma, koterīts, krams, morions, prazems, rožu kvarcs, zilais kvarcs un citas šī minerāla variācijas.

Kvarcs ir izturīgs pret dēdēšanu un tam ir liela cietība – lielāka, kā granītam un marmoram. Uz tā nemēdz saglabāties netīrumi un traipi, turklāt, ja arī tie ir radušies, tīrīšana ir ļoti viegla un vienkārša. Tāpēc šo materiālu bieži izmanto, lai izgatavotu dabīgā kvarca virtuves virsmas, kvarca vannas istabas virsmas, kāpnes, kolonnas, letes, mozaīkas flīzes, palodzes, sienas un citus interjera vai arhitektūras elementus privātmājās, sabiedriskas nozīmes celtnēs un dažādos atpūtas kompleksos.

Šo akmeni izmanto arī daudzās citās nozarēs, piemēram, izgatavojot juvelieru izstrādājumus, dažādas optiskas un elektroniskas ierīces, kā arī keramikā, metalurģijā un būvniecības materiālu ražošanā.

Pilsakmens projekti no kvarca

  • Anda Gaile

    Labdien
    cik izmaksātu galda virsma no kvarca ( kā bildē 2/5)?

    • Atis Mateisons

      Labdien, vajadzētu zināt virtuves izmērus, tad varam precīzi satamēt!