Onikss ir ahāta paveids – daļēji caurspīdīgs pusdārgakmens ar melni – baltām joslām. Tas ir pazīstams jau kopš Antīkās pasaules laikiem, kur oniksu izmantoja dažādu mākslas darbu – pērlīšu, kameju, akmens gravējumus un rotaslietu gatavošanā, meistarīgi kombinējot tā kontrastainos slāņus. Nereti tam tika piedēvētas pat dziednieciskas īpašības. Dažkārt par oniksu sauc arī melni un balti slāņotu marmoru, taču to būt pareizāk dēvēt par marmoroniksu.

Oniksa paraugi

Mūsdienās šo materiālu izmanto arī telpu dekoratīvajā apdarē, veidojot dabīgā akmens bāra letes, dabīgā akmens palodzes vai dabīgā akmens vannas istabas virsmas, kā arī iestrādājot kamīnos un citos interjera elementos.

Raksturīga oniksa pazīme ir neparastie tajā saskatāmie ornamenti un zīmējumi, kas atgādina dabas skats, dažādus simbolus un dzīvnieku vai cilvēku siluetus. Šie attēli, kas ir dabiskā ceļā veidojušies gadu tūkstošu laikā, atstāj greznu un noslēpumainu iespaidu uz ikvienu vērotāju. Līdz ar to oniksa izmantošana mājokļa apdarē var vērtēt kā lielisku ilgtermiņa ieguldījumu, kas nenovecos, nekļūs apnicīgs un kalpos gadu desmitiem vai pat simtiem ilgi, ik dienas iepriecinot kā pašus mājas saimniekus, tā viņu viesus.

Nozīmīgākās oniksa ieguves vietas atrodas ASV, Brazīlijā, Kanādā, Lielbritānijā, Madagaskarā, Meksikā, Pakistānā, Urugvajā un Vācijā. Savukārt uzņēmums “Pilsakmens” saviem klientiem piedāvā no Itālijas, Indijas, Brazīlijas un Ķīnas piegādātu oniksu, kas lieliski papildina ikvienu interjeru, piešķirot tam izsmalcinātu un elitāru izskatu.

.

Pilsakmens projekti no oniksa