18

Tirgū ir pieejams ļoti plašs klāsts dažāda materiāla virtuves un vannas istabas virsmas, flīzes grīdām un sienām, kāpnes un palodzes. Ja svarīgi ir atrast visizturīgāko risinājumu, speciālisti iesaka izvēlēties dabīgu akmeni, piemēram, marmoru, kvarcu vai granītu. Pirmajā mirklī tas var šķist dārgi un pārlieku ekskluzīvi, taču domājot ilgtermiņā, kvalitatīva dabīgā akmens virtuves virsma vai dabīgā akmens vannas istabas virsma noteikti atmaksāsies.

Nozīmīgākās dabīga akmens īpašības ir tā ilgmūžība, kā arī noturība pret mehāniskiem bojājumiem un apkārtējās vides ietekmi. Par to var pārliecināties, aplūkojot senas celtnes, kas gadsimtiem ilgi ir saglabājušās teju nemainīgā izskatā. Līdzīgi ir arī ar interjeros izmantoto dabīgo akmeni: dabīgā akmens virtuves virsmas un vannas istabas virsmas ir ārkārtīgi grūti sabojāt, tās neietekmē ne ķīmiskas vielas, ne asi priekšmeti. Patiesībā lielākā daļa nažu ir krietni mīkstāki, nekā marmora vai granīta virtuves virsmas.

Diemžēl ar mākslīgo akmeni ir citādi. Bieži vien to sastāvā akmens nav vispār – tie ir mākslīgi sakausējumi, kas, protams, ražotājiem izmaksā lētāk, taču līdz ar to kvalitāte ne tuvu nav ideāla. Tiesa, ieguvums ir iespēja šos materiālus veidot dažādās formās, turklāt nav saskatāmas nekādas šuves un salaiduma vietas. Taču vienlaikus šādu virtuves virsmu vai vannas istabas virsmu izturība ir krietni zemāka, salīdzinot ar dabīgā akmens virsmām: materiāli ir mīksti un var deformēties pat temperatūras ietekmē. Ja uz marmora, kvarca vai granīta virtuves virsmas karstu katlu vai tikko no krāsns izņemtu cepešpannu drīkst novietot bez bažām, tad ar mākslīgajām virsmām ir citādi – tās nav karstumizturīgas. Pat izlietni var neglābjami sabojāt, ielejot tajā kādu pārāk karstu šķidrumu. Tas pats attiecas uz nažiem un citiem asiem priekšmetiem, pat nerunājot par faktu, ka nejauši uz virsmas nokritis gaļas āmuriņš var likt tai saplaisāt. Starp citu, ja rodas šaubas, pirms iegādes ir iespējams palūgt piegādātājam kādu nelielu dabīgā akmens paraudziņu un pamēģināt to paskrāpēt vai ietekmēt kā citādi. Kvalitatīva materiāla tirgotājiem, visticamāk, nekādu iebildumu pret šādu eksperimentu nebūs.