Dabisks travertīns ir kaļķakmens un marmora starpforma – vairāku tūkstošu gadu laikā no tā izveidojas marmors. Parasti tas ir baltā, dzeltenā, brūnā un sarkanā krāsā, kā arī dažādos intensīvos šo krāsu starptoņos. Līdz ar to ir sastopams gan medus un dzintara, gan rožaini sārtas krāsas marmors.Atkarībā no vēlamā rezultāta, travertīnu mēdz apstrādāt divos galvenajos veidos: pulējot vai, tieši pretēji, veidojot eleganti matētu virsmu. Izmantota interjerā, šāda akmens apdare piešķir mājīgumu un siltuma sajūtu gan dzīvojamās telpās, gan virtuvē un vannas istabā. Savukārt, akmens fasādes no travertīna piešķir majestātisku un respektablu izskatu teju ikvienai celtnei.

Travertīna paraugi

Travertīnu pazina jau Senās Romas laikos, kad tas tika plaši izmantots kā dzīvojamo ēku, tā tempļu un citu sabiedriski nozīmīgu celtņu būvniecībā. Droši vien, pazīstamākā no antīkajām celtnēm, kuras tapšanā izmantots travertīns, ir Romas Kolizejs. Līdz ar to kļūst skaidrs, ka travertīna fasādes izceļas ne tikai ar reprezentatīvu izskatu, bet arī ar teju nepārspējamu ilgmūžību.

Tradicionāli par labāko tiek uzskatīts Irānas, Turcijas un Itālijas raktuvēs iegūtais trarvertīns, taču dažādās vietās šī materiāla sastāvs un līdz ar to arī izskats mēdz būt atšķirīgs. Pieminēšanas vērti ir slavenie Pamukkalē kalnu nogāzes travertīna noslāņojumi Turcijā, kas iekļauti UNESCO pasaules mantojuma sarakstā, kā arī Itālijas travertīna atradnes Tivolī pilsētā. SIA “Pilsakmens” plašā kāstā piedāvā no Itālijas, Spānijas, Indijas un citām valstīm importētu travertīnu.

Pilsakmens projekti no travertīna